Intro

Vo svojom ročníkovom projekte som sa rozhodla spracovať strategickú hru Reversi. Hra je určená pre dvoch hráčov ale v mojej verzii je druhým protihráčom počítač.

Hra vznikla pod názvom Reversi koncom 19. storočia v Anglicku. Jej vynálezcami boli dvaja Angličania, Lewis Waterman a John W. Mollett. V roku 1891 ju ako jeden zo svojich prvých titulov vydal známy nemecký výrobca hier a hračiek, firma Ravensburger.

Neskôr hra upadla do zabudnutia a znovu sa objavila až v roku 1971 v Japonsku, kde ju pod názvom Othello vydala firma Tsukuda Original. Názov bol inšpirovaný divadelnou hrou Williama Shakespeara Othello.

Pravidlá hry

Hra sa hrá na šachovnici v rozmeroch 8x8 s bielymi a čiernymi kamienkami. Hráč pokladá kamienky svojej farby tak aby ohraničil protihráčove kamienky. Tie potom zmenia farbu a stanú sa tak kamienkami hráča.

Kamienky môže ohraničiť vertikálne, horizontálne alebo diagonálne. Pokladať kamienky je možné len na miesto kde sa ohraničí aspoň 1 z protihráčových kamienkov. Na začiatku hry sú v strede šachovnice položené dve figúrky protihráča a dve hráča.

Cieľom hry je mať čo najviac kamienkov svojej farby. Hra končí keď je šachovnica plná alebo ak ani jeden z hráčov nemôže položiť kamienok na šachovnicu.

Dokumentácia

Vytvorila som si základnú triedu HRA v ktorej je vnorená trieda PLOCHA. V triede PLOCHA sú definície funkcií ktoré pracujú s grafickým prostredím tkinter. Slúžia na samotné vykreslenie a vymazanie menu, šachovnice, inštrukcií a ďalších prvkov hry. V triede HRA realizujem logiku celej hry tj. overenie hráčovho kroku, krok počítača, počítanie skóre..

Šachovnicu som vytvorila pomocou dvojrozmerného poľa. Biele kamienky reprezentujem znakom ‘O’ a čierne znakom ‘X’. Prázdne políčka sú reprezentované nulami.

Pred každým vložením samotného kamienka do plochy skontrolujem, či sa na tomto mieste môže umiestniť. Realizujem to prechádzaním matice od daného miesta vo všetkých smeroch a hľadaním protihráčovho kamienka. Pritom si ukladám, ktorým smerom som koľko kamienkov obkľúčila.

Umelá inteligencia je realizovaná prechádzaním celej matice a vybraním políčka, na ktorom obkľúčim najviac protihráčových kamienkov.

Ak sa hráčovi podarí vyhrať nad počítačom poskytne sa mu možnosť zapísať svoje skóre a meno do tabuľky najlepších desať. Pritom ale musí mať skóre lepšie ako posledný v tabuľke.

Elements

Text

This is bold and this is strong. This is italic and this is emphasized. This is superscript text and this is subscript text. This is underlined and this is code: for (;;) { ... }. Finally, this is a link.


Heading Level 2

Heading Level 3

Heading Level 4

Heading Level 5
Heading Level 6

Blockquote

Fringilla nisl. Donec accumsan interdum nisi, quis tincidunt felis sagittis eget tempus euismod. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus vestibulum. Blandit adipiscing eu felis iaculis volutpat ac adipiscing accumsan faucibus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus lorem ipsum dolor sit amet nullam adipiscing eu felis.

Preformatted

i = 0;

while (!deck.isInOrder()) {
  print 'Iteration ' + i;
  deck.shuffle();
  i++;
}

print 'It took ' + i + ' iterations to sort the deck.';

Lists

Unordered

 • Dolor pulvinar etiam.
 • Sagittis adipiscing.
 • Felis enim feugiat.

Alternate

 • Dolor pulvinar etiam.
 • Sagittis adipiscing.
 • Felis enim feugiat.

Ordered

 1. Dolor pulvinar etiam.
 2. Etiam vel felis viverra.
 3. Felis enim feugiat.
 4. Dolor pulvinar etiam.
 5. Etiam vel felis lorem.
 6. Felis enim et feugiat.

Icons

Actions

Table

Default

Name Description Price
Item One Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
Item Two Vis ac commodo adipiscing arcu aliquet. 19.99
Item Three Morbi faucibus arcu accumsan lorem. 29.99
Item Four Vitae integer tempus condimentum. 19.99
Item Five Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
100.00

Alternate

Name Description Price
Item One Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
Item Two Vis ac commodo adipiscing arcu aliquet. 19.99
Item Three Morbi faucibus arcu accumsan lorem. 29.99
Item Four Vitae integer tempus condimentum. 19.99
Item Five Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
100.00

Buttons

 • Disabled
 • Disabled

Form